MÜREN PREVEZE Sonar Alt Sistemleri Projesi ile Denizaltılarımızın Millilik Oranını Artırıyoruz
25.10.2018
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan PREVEZE Sınıfı Denizaltı gemilerimizin Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN SYS) TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından geliştirilmektedir.

MÜREN SYS'nin çok önemli bir parçasını oluşturan sonar ve sualtı akustik sistemlerinin, ön elektronik ve sinyal işleme donanım ve yazılımlarının milli olarak geliştirilmesi, üretimi ve MÜREN SYS entegrasyonuna yönelik “Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulaması için Sonar Alt Sistem (SAS) Mal Alımı” Sözleşmesi 31 Temmuz 2018 tarihinde TÜBİTAK BİLGEM ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında milli olarak geliştirilecek elektronik donanım ve yazılımlar, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilecek MÜREN SYS ile birlikte, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın muharip sualtı unsurlarının önemli bir parçası olan PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerimizin sonar, sualtı akustik sistem ve Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemleri'nin yurtdışı bağımlılığını ortadan kaldıracaktır. Proje kapsamında yapılacak çalışma ile yerlileştirme amacına ilave olarak hızlı, etkin ve milli servis desteği sağlanacak, gerektiğinde üst sistemler milli imkanlarla modemize edilebilecek ve döviz tasarrufu sağlanmış olacaktır.


Projede elde edilecek bilgi birikimi ve tecrübe, müteakip modernizasyon projelerinde kullanılabilecektir. Suüstü ve/veya sualtı muharip platformlarımızın milli sistemlerle donatılması, gerek bu platformlarımızın bekası gerekse ömür devri lojistik desteği için kritik öneme sahiptir.


Meteksan Savunma, sualtı akustiği alanında yaptığı ileri teknoloji yatırımlar ve sektör paydaşlarıyla koordine ve uyum içinde gerçekleştirdiği çalışmalarla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın harekât ihtiyaçları doğrultusunda sistemler geliştirmekten, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin modernizasyon ve gelişimine katkıda bulunmaktan büyük gurur duymaktadır.