03.06.2016

Bu yıl ilk kez savunma sanayi firmalarına açılan EFES Tatbikatı’nda Meteksan Retinar PTR ve Retinar OPUS ürünlerini sergiledi.

 

İzmir’in Doğanbey mevkiinde gerçekleştirilen EFES 2016 Tatbikatı’na katılım sağlayan Şirketimiz standını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvet Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof.Dr.İsmail Demir ve konuk ülkelerin Genelkurmay Başkanları ziyaret etti.

 

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum ve Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Kerem Alparslan, konuklara başta sınır ve kritik tesis güvenliği için geliştirilen ürünlerimiz olmak üzere  Meteksan’ın faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.

 

Bu yıl ilk defa dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla yapılan tatbikat sırasında gerçekleştirilen EFES 2016 Savunma Sanayii Sergisi'nde Meteksan, sınır ve kritik tesis güvenliği için geliştirilenRetinar PTR ve Retinar OPUS ürünlerini sergiledi. Ayrıca EFES 2016 Tatbikatı sırasında hakim bir noktaya konumlandırılan Retinar OPUS ile, radarın görüş alanına giren tüm unsurlar gece ve gündüz izlenebildi.

 

Retinar PTR Meteksan Savunma tarafından tamamen Türkiye’de geliştirilmiş ve üretilmiş, insan tespit ve tanıma için optimize edilmiş, düşük güç tüketimli, düşük çıkış güçlü, 12 km enstrümantal menzili olan bir Çevre Gözetleme Radarı’dır.  Alan gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ve sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirilmiştir. İki ve üç boyulu haritalar üzerinden gösterim yapan ve çok kısa bir eğitimle kullanılabilen gelişmiş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Özel çantalarında 2 kişi tarafından taşınabilir ve özel bataryaları ile mobil olarak kullanılabilir. 

 

Retinar OPUS ise tamamen Türkiye’de geliştirilmiş ve üretilmiş olan Retinar PTR Çevre Güvenlik Radarı’nın termal ve gündüz/gece kamerası ile entegre edilmiş, özellikle sabit alanların güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş bir sistemdir. Radarın ve kamera süitinin hareket sistemleri bağımsız olarak çalışır. Radar sürekli olarak 360 derece (veya seçilen sektörde) tarama yaparken, kamera süiti istenen bölgeye ve radar tarafından tespit edilen hedeflere yönlendirilebilir.

02.02.2016

Meteksan Savunma’da 2010 yılından beri Genel Müdürlük görevini başarıyla ifa eden Murat Erciyes 

01 Şubat 2016 itibariyle bu görevinden ayrılıyor.

 

Türk Savunma Sanayisi için çok önemli katkılarda bulunan Murat Erciyes, 2010 yılından beri sürdürdüğü Genel Müdürlüğü süresince Meteksan Savunma’nın kurumsal yapısını geliştirmiş, şirketi önemli projelerde başarılı sonuçlara ulaştırmış ve şirketin “zor işleri zamanında yapan şirket” algısının yerleşmesinde değerli katkıları olmuştur. Kendilerine bu değerli katkıları için teşekkür ederiz. Şirketimizin Genel Müdürlük görevine vekaleten, Genel Müdür Yardımcılığı görevindeki Tunç Batum getirilmiştir.

 

Bilkent Grubu olarak Meteksan Savunma’nın Türk Savunma Sanayisi için olan misyonunu aynen taşıyacağını ve sektöre olan katkılarının artarak devam edeceğini siz Sayın paydaşlarımıza saygıyla duyururuz.

 

08.01.2016
 
 

Meteksan Savunma, Deniz Kuvvetleri ile yürüttüğü projelerde daha etkin olabilmek için Teknopark Istanbul’da arge ofisi açıyor.

 

Meteksan Savunma, Deniz Kuvvetleri ihityacı olan sualtı akustik, sensör ve haberleşme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik çeşitli projeler yürütüyor.  Ağırlıklı olarak sualtı akustik alanındaki bu projeler hakkında Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, “bu projelerde Deniz Kuvvetlerinin Istanbul’da yerleşik arge ve operasyonel birimleri ile işbiliği kaçınılmaz.  Teknopark Istanbul Ofisimiz ile kullanıcıya daha yakın olacağız.  Kısa zamanda deniz testleri için de kuracağımız altyapı, Teknopark Istanbul faaliyetlerine entegre olacak” dedi. 

 
Ankara Bilkent Cyberpark’ta yerleşik olan Meteksan Savunma’nın Genel Müdürü Murat Erciyes “Gerek projelerimizin başarısı için arge anlamında çok yetkin olan Deniz Kuvvetlerine yakın olmak, gerekse Istanbul’daki tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızı projelerin içine çekebilmek için Teknopark Istanbul’da bir arge ofisi açtık.  Teknopark Istanbul’un inovasyonu destekleyen vizyonu ile bu girişimimiz birebir örtüşmektedir” dedi.
 
Meteksan Savunma, milli gemimiz olan Milgem’in sonar sistemini, akustik başlık ve çeşitli sualtı akustik sensörler projeleri yanında radar, elektro-optik ve haberleşme sistemleri geliştiriyor.
Bu konu ile ilgili detay bilgi için