01.09.2016

30 Ağustos 2016 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde yer alan haberimiz; Kritik bölge ve tesislerin güvenliği Retinar ile sağlanacak.

20.07.2016

15 Temmuz 2016 gecesi demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti birlik ve bütünlüğünü hedef alan hain bir saldırıya uğramış ancak başta yüce milletimizin ve siyasi iradenin kararlı duruşu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli mensupları, kahraman emniyet görevlilerimiz ve medya kuruluşları bu girişimin başarıya ulaşmasını engellemiştir.

 

21.06.2016

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından başlatılan ve Şirketimiz yükleniciliğinde yürütülen Yangın ve Yarasavunma Eğitim Simülatörleri Projesi başarıyla tamamlandı. Kabul testleri başarı ile tamamlanan simülatörler ve bu simülatörleri barındıran tesisin resmi açılışı, Gölcük’te düzenlenen törenle 16 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Törene Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Süreyya Yiğit, Gölcük İlçe Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Harp Filosu Komutanı Tümamiral A. İskender Yıldırım, Emekli Tuğamiral Şevki Şekerefeli, Gölcük Deniz Ana Üst Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Dz.K.K.lığı İkmal Daire Başkanı Tuğamiral Hasan Kulaç, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın Payal, Dz.K.K.lığı Teknik Başkanı Tuğamiral Ömer Mesut Ak, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Eken, Meteksan Savunma Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üye Bahadır Güngenci, Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan davetliler katıldı.

 

Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde, 3 ayrı binaya yerleşik entegre bir sistem olan Yangın ve Yarasavunma Eğitim Simülatörleri, Dz.K.K.lığı personelinin yangın ve hasar durumlarına daha hazır ve bu durumlara karşı daha donanımlı olmalarını sağlayacak eğitimlerin yüksek sadakatle ve maliyet etkin bir şekilde verilmesine olanak sağlayacak. Tesisin devreye girmesini müteakip, tesisin işletim ve bakım faaliyetleri de Meteksan Savunma tarafından yapılacak. Bu husus, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yeni bir uygulama ve ilk olma özelliğini taşıyor. Ayrıca tesiste, Dz.K.K.lığı ile koordineli olarak yurtiçi ve yurtdışı müşterilere de eğitim verilebilecek.

 

İleri teknoloji ürünü Yangın ve Yarasavunma Eğitim Simülatörlerini ülkemize kazandırmaktan, milletimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine sunmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Teslim törenini gerçekleştirdiğimiz Yangın ve Yarasavunma Eğitim Simülatörleri Tesisi’nin ülkemize ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

03.06.2016

Bu yıl ilk kez savunma sanayi firmalarına açılan EFES Tatbikatı’nda Meteksan Retinar PTR ve Retinar OPUS ürünlerini sergiledi.

 

İzmir’in Doğanbey mevkiinde gerçekleştirilen EFES 2016 Tatbikatı’na katılım sağlayan Şirketimiz standını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvet Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof.Dr.İsmail Demir ve konuk ülkelerin Genelkurmay Başkanları ziyaret etti.

 

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum ve Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Kerem Alparslan, konuklara başta sınır ve kritik tesis güvenliği için geliştirilen ürünlerimiz olmak üzere  Meteksan’ın faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.

 

Bu yıl ilk defa dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla yapılan tatbikat sırasında gerçekleştirilen EFES 2016 Savunma Sanayii Sergisi'nde Meteksan, sınır ve kritik tesis güvenliği için geliştirilenRetinar PTR ve Retinar OPUS ürünlerini sergiledi. Ayrıca EFES 2016 Tatbikatı sırasında hakim bir noktaya konumlandırılan Retinar OPUS ile, radarın görüş alanına giren tüm unsurlar gece ve gündüz izlenebildi.

 

Retinar PTR Meteksan Savunma tarafından tamamen Türkiye’de geliştirilmiş ve üretilmiş, insan tespit ve tanıma için optimize edilmiş, düşük güç tüketimli, düşük çıkış güçlü, 12 km enstrümantal menzili olan bir Çevre Gözetleme Radarı’dır.  Alan gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ve sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirilmiştir. İki ve üç boyulu haritalar üzerinden gösterim yapan ve çok kısa bir eğitimle kullanılabilen gelişmiş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Özel çantalarında 2 kişi tarafından taşınabilir ve özel bataryaları ile mobil olarak kullanılabilir. 

 

Retinar OPUS ise tamamen Türkiye’de geliştirilmiş ve üretilmiş olan Retinar PTR Çevre Güvenlik Radarı’nın termal ve gündüz/gece kamerası ile entegre edilmiş, özellikle sabit alanların güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş bir sistemdir. Radarın ve kamera süitinin hareket sistemleri bağımsız olarak çalışır. Radar sürekli olarak 360 derece (veya seçilen sektörde) tarama yaparken, kamera süiti istenen bölgeye ve radar tarafından tespit edilen hedeflere yönlendirilebilir.