Milimetre Dalga Atış Kontrol Radarı

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan Atış Kontrol Radarı (AKR) milimetre dalga frekanslarında çalışan bir radardır.  Gece veya gündüz kötü hava koşullarında hedeflerin tespitini ve  takibini yapabilmekte ve platformun önündeki engelleri yükseklik bilgisi sağlayarak gösterebilmektedir. AKR, düşük yakalanma olasılığı yanısıra düşük güç, ağırlık ve boyutlara sahiptir.


AKR’nin iki fonksiyonu bulunmaktadır:

  • Atış Kontrol Fonksiyonu

AKR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. AKR, pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranın üzerinde pilota sunar. Aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve bekaa yeteneklerini arttırır.


  • Arazi Profili Oluşturma Fonksiyonu

Helikopter platformunun seyir güzargahında yüksekliklerin ve engellerin tespit edilmesi seyrüsefer güvenliği açısından önemlidir. Bu fonksiyon ile radar pilotun istediği yönde ve açı aralığında tarama yaparak arazi profilini pilota gerçek zamanlı olarak sunar. Üretilen profil periyodik olarak güncellenerek özellikle alçak uçuşlarda ortaya çıkabilecek kayıpları engeller.